Конспекти уроків

Конспект уроку з математики                      проведений у 4 класі
                    на тему:
  Геометричні тіла і їх назви.

                                                     Підготувала і провела
                                                     вчитель початкових класів
                                                     Ванівського  НВК
                                                     Федишин Г.П.

Тема.      Геометричні тіла та їх назви.
Мета:
-        узагальнити зв’язки між відстанню, часом і швидкістю; ознайомити з назвами геометричних тіл.
-        розвивати вміння учнів розв’язувати задачі на обчислення згаданих величин, виконувати дії над іменованими числами.
-        виховувати почуття доброзичливості, ввічливості і взаємодопомоги.
Обладнання: картки для усної лічби, таблиці «Геометричні тіла», макети геометричних тіл.
                                               Хід уроку
I. Організаційна частина.
Сьогодні у нас цікавий урок
У світ математики зробимо крок
Ми будемо на уроці міркувати, рахувати
Уважними будьте, не позіхайте
Зберіть усі свої знання і сили
Й згадайте все, що ви учили.
ІI. Мотивація навчальної діяльності.
   - Діти, у нас сьогодні незвичайний урок, адже до нас завітали гості. То ж поверніться до них, усміхніться і привітайтеся.
-        Я дуже хочу, щоб на нашому уроці панувала атмосфера взаєморозуміння, пізнання успіху.
-        Давайте разом прочитаємо девіз нашого уроку:
«Вивчай, пробуй, твори!
Успіху свого досягни!»
-        Сьогодні у нас ще незвичайний урок  тому, що ми помандруємо океанами. І ця мандрівка поведе нас на острів «Нових знань», де ми будемо вивчати невідомі геометричні тіла.
-        Діти, що ви очікуєте від цієї мандрівки?
(хочемо дізнатися про невідомі геометричні тіла, отримати задоволення від морських пригод)
-        Як ви думаєте? На чому ж ми зможемо здійснити цю подорож?
(На кораблі)
         А тепер скажіть, що ще потрібно справжнім морякам, щоб не заблукати в морських просторах?
Маршрут
1.      Розминка.
2.      Мис «Обчислень».
3.      Печера цікавинок.
4.      Підводна течія.
5.      Бухта «Задачна».
6.      Острів «Нових знань»

-        А щоб правильно визначити маршрут і напрям корабля, нам потрібні (математичні знання).
-        Ось тепер у нас є все для подорожі.
-        То ж зручніше розміщуйтеся – ми вирушаємо!
III АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
 Усний рахунок.    Розминка
1.   Ланцюжок прикладів  (на швидкість)
1учень                                   2учень                            3учень          
6*7=                                     9*7=                                    5*8=
20*3=                                   40*2=                                20*4=
1*9=                                     1*7=                                    1*5=          
600*4=                                 300*4=                            400*2=
0*4=                                     0*5=                                    0*3=
9000*3=                               8000*3=                        5000*5=
7*0=                                     7*0=                                    8*0=    
10000*8=                             10000*4=                    10000*9=

2. Гра «Мікрофон»
1.Як називається число, яке отримуємо в результаті ділення?(частка)
2.Як знайти невідоме зменшуване ? (Треба до різниці додати від’ємник)
3.Що таке прямокутник? (Це чотирикутник, у якого всі кути прямі)
4.Дівчинка задумала число. Якщо його зменшити у 6 разів, отримаємо 8. Яке число задумала дівчинка?  (48)
5.Двоє грали у шахи 2 години. Скільки часу грав кожен шахіст? (2год)
6. Назвати звірів у такому порядку, щоб їхня маса збільшувалася: заєць, слон, мишка, тигр. (мишка, заєць, тигр, слон)
3.Математичяний диктант.
-        Діти, погляньте, піднявся вітер, океан штормить, а нам потрібно зупинитися біля мису «Обчислень». Щоб успішно дійти до нього, необхідно записати математичний диктант
   1)З чисел 10, 100, 120, 102, 1220 – випишіть лише круглі числа.
2)      З чисел 120, 200, 1000, 10, 325 – випишіть лише розрядні.
3)      3 Зробіть перетворення
1.      6 м = …см
2.      З ц 80 кг =…кг
3.      3 доби = …год
4)      Літак летів 1000 км із швидкістю 500 км/год. Скільки годин він був у польоті?
5)      Велосипедист їхав 4 години із швидкістю 12 км/год. Яку відстань він проїхав?
6)      Кінь пробіг 50 км за 5 годин. Яка швидкість коня?
(1)     10, 100, 120, 1220
(2)     120, 325
(3)     600см, 380 кг, 72 години
(4)     2 години
(5)     48 км
(6)     10 км/год


IV. Каліграфічна хвилинка-цікавинка.
-        А тепер давайте пригадаємо океани, які ми нещодавно вивчили.
(Їх чотири: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північно-Льодовитий)
-        А які материки вони омивають?
(Їх шість: Південна Америка, Північна Америка, Євразія, Африка, Австралія, Антарктида)
-        А який із них омивають всі океани? (Євразію)
-        Який найглибший океан? ( Тихий океан)
-        Давайте каліграфічно запишемо середню глибину тихого океану. Вона сягає 3976м.
-        Яке це число?
-        Скільки всього сотень у ньому?
-        А тепер запишемо довжину найглибшого місця в океані.
-        Із цією перешкодою ми справились і непомітно підійшли до бухти «Задачна». Щоб успішно закинути якір, нам потрібно розв’язати задачу. Вона у вас на партах.

          Усього – 34км
          Проїхав – 2год зі швидкістю 14км/год
            Залишилось – ?
Аналіз розв’язування задачі :
Вчитель: Про що треба дізнатися в задачі?
Розв’язок задачі.
1)14*2=28(км) проїхав
2)34-28=6(км)  залишилось
-        З задачею ми справились.
Фізкультхвилинка .Підводна течія.
                                            «На морі»
Хвилі бавляться та б'ються,             Роблять хвильові рухи руками
Наче неслухи-хлоп'ята.                   перед собою, зліва направо і навпаки.
I стрибають, і сміються:             
Вітер їм лоскоче п'яти.                     Стрибають.
Вгору, вниз і знову вгору                 Руки вниз — вгору, очима
Підганяє дужий вітер.                      слідкують за рухами.
Розгойдав він ціле море —              Розводять  руки  в  сторони,
Як же хвилям не радіти!                  усміхаються.
IV   . Вивчення нового матеріалу.
-        Тепер ми можемо висадитись на острів «Нових знань».
-        Тут нас зустріли жителі цього острову, які і ознайомлять нас з новими знаннями, тобто з геометричними тілами.
А тепер, діти , на кожній парті лежать геометричні фігури.
Потрібно з даних фігур скласти свою фігуру і відгадати загадки.
Робота в парах
                                     Загадки
Чи нас постав, чи покрути,
Торкнись, порухай, чи потри,
Принеси туди – сюди –
У нас всього –по три.
Вершини три і три кути,
Три сторони – як не крути.
                                     (трикутник)
Він у сторони протяг
Рівненькі відрізки,
Поміж них у нього
4кути - ріжки.
                        (квадрат)
Не стоїть і не стрибає,
Жодного кута немає.          (круг)
Молодці ! Ви легко справились із завданням

2.Робота з підручником.
Прочитайте пояснення про геометричні тіла та плоскі фігури.  №408
              Запитання
– То які ж предмети ми відносимо до геометричних тіл?
– А які ж фігури називаємо  плоскими?

Розгляд тіл на першому форзаці, та малюнку №411

V . Узагальнення та систематизація знань.
-        Тепер продовжимо нашу подорож. Шлях наш пролягає через Атлантичний океан, в якому рухається тепла  течія Гольфстрім. Щоб вона нас не віднесла в сторону, нам потрібно виконати ще одне завдання – виконати дії над іменованими числами.
Гра «Знайди пару».
.
110т                                     6500см
32м8см                                20ц2кг
65м                                      3208см
2002кг                                 2600г
2кг600г                               126см
12дм6см                              110000кг


 VI. Закріплення знань
-        А зараз ми створимо асоціативний кущик з геометричних тіл.
-        Відкрийте форзац підручника, де зображені малюнки геометричних тіл. Ще раз прочитайте ці назви.
-        А тепер погляньте на екран, на ньому зображені предмети. Ваше завдання сказати, на які геометричні тіла схожі ці предмети.
-        А зараз знайдіть номер 411. Скажіть які геометричні тіла нагадують вам ці фігури.
(Конус, кулю, циліндр)

VII. Підсумок уроку.
-        Ось наша мандрівка і закінчилася.
-        Про що ми хотіли дізнатися на острові «Нових знань»?
-        Чи досягли ми своєї очікуваної мрії?
-        Що допомогло нам подолати перешкоди на шляху до мрії?
(математичні знання)
-        Діти, на цьому острові є дерево мрій.
-        Давайте візьмемо листочки і запишемо свої мрії на них.Кожен з вас прикріпить цей листок на дерево.Нехай всі наші мрії збуваються - 
-        Але ж у нас у класі є гості, давайте і їм пошлемо побажання (діти говорять побажання)
1)      Бажаємо розумних і кмітливих учнів.
2)      Здоров’я, наснаги, високої зарплати.
3)      Тепла, любові і затишку в хаті.
Вправа «незакінчене речення»
Цей урок навчив мене…
Я навчився … .
Я вмію … .
.Оцінювання дітей

-        А ви дітки, молодці,
Справжні моряки й морячки,
Швидко дуже рахували,
Всі задачі розв’язали,
Свою спритність показали.
То ж бажаю вам щастя зимного
Неба голубого, хліба запашного.

VIII. Домашнє завдання.


УКРАЇНА – ЄДИНА КРАЇНА
Перший урок. 4 клас.
 ТЕМА: Україна – єдина країна.
МЕТА: розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави, сприяти формуванню національної самосвідомості школярів; розвивати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави; виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни, любов до рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ: карта України, українські краєвиди, малюнки дітей, Конституція України, зображення державних симвовлів, вишиті рушники, квіти для віночка, стрічки.
Вишита колоссям і калиною,
Вигойдана співом солов’я,
Зветься величаво – Україною,
Земле зачарована моя.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вчитель говорить слова під музику.
Вчитель
Моя найкраща в світі сторона,
Чарівна, неповторна, Україно!
Для мене в цілім світі ти — одна
І рідна, й мила, дорога, єдина.
Учень 1
Ми всі малі пагінчики твої
Прийшли у світ, щоб в нім добро творити.
Хоч, може, й кращі є на цій землі краї,
Та нам судилось в Україні жити.
Учень 2
Ми — патріоти, дочки і сини,
Для твого блага все в житті здолаєм!
Бо ти найкращий, краю мій ясний,
Вітчизну й матір ми не вибираєм.
Вчитель
А просто любимо, бо ця земля свята,
Вона нас народила і зростила.
Вітчизною зовемо неспроста,
Бо нам вона дала і душу, й крила.
– Діти, сьогодні ми здійснимо подорож просторами нашої держави. Мандруючи, потрапимо у наймальовничіші куточки країни і зберемо віночок з її багатств.
ІІ. Основна частина
Спочатку заглянемо у рідне містечко – Нововолинськ, розповімо усій країні про наше привітне місто і талановитих його мешканців.
1 учень – короткі відомості про Нововолинськ.
2 учень – розповідь про нововолинського поета Олександра Каліщука та ознайомлення з його заповідями.
10 порад від Олександра Каліщука:

1. Шукай, не зупиняйся.
2. Іди вперед, не оглядайся.
3. Сумнівайся і виправляйся.
4. Помиляйся, але кайся.
5. Удосконалюйся, навчайся.
6. І не спіши, і не гайся.
7. З минулим попрощайся.
8. Любити людей старайся.
9. Від зла завжди відвертайся.
10. Добру лише і Богу поклоняйся.
3 учень – зачитує вірш Олександра Каліщука.
Вчитель
Безумовно, найціннішим надбанням Нововолинська є його мешканці. Завдяки їхній натхненній праці та творчості і розвивається наша мала Батьківщина.
Ось ми і наблизились до столиці України – древнього Києва. Це величне місто відкриває перед нами свої простори.
Вашій увазі пропонується міні- проект «Київ – столиця України», підготовлений учнями нашого класу.
(Представлення міні-проекту учнями.)
Вчитель
Україно! Символи твої
Пронесемо ми через віки!
Лиш тобі серця даруємо палкі!
На дорогах Всесвіту для нас
Урочисто гімн коли звучить!
У шанобі, з трепетом у серці
І дорослий і малий мовчить!
(Звучить Гімн України)
Вчитель
Важкі часи настали для нашої держави. Нас хочуть розділити , але ми – українці – сильна нація, і Україна – єдина країна. Кожен з нас має любити свій народ, його культуру і традиції, як це робили ті, хто загинув за нашу незалежність на Майдані та на полі бою. Вшануємо пам’ять загиблих героїв хвилиною мовчання.
(Горить свічка пам’яті…)
Відвідавши древнє місто ми подорожуємо далі, а наш віночок поповнюється ще однією квіточкою.
І ось ми завітали у гарний, мальовничий, багатий край, а ім’я йому – Донбас. Зараз ми на сході, а щоб потрапити сюди із заходу, потрібно йти 90 днів, долаючи пішки по 30 кілометрів щоденно.
Багаті землі цієї території на корисні копалини. На сході України, як і на заході ( зокрема у нашому місті), є поклади кам’яного вугілля. Шахтарі працюють над видобуванням його, щоб забезпечити тепло наших осель.
Детальніше про це нам розкажуть наші дослідники.
(Доповіді дітей)
Після того, як ми ознайомилися з корисними копалинами рідного краю, наш віночок збагатився ще однією квіточкою.
Нас манить до себе красою морської блакиті і вершинами могутніх гір величний Крим.
ВІРШ ПРО УКРАЇНУ
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у …. (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня … (весела.)
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна … (чудова.)
Її обереги верба і калина,
Найкраща у світі – …( моя Україна.)
Бо нам найрідніші Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна й мирна … (держава.)
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, … (відкрила.)
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі – … (єдина.)
 У наш український віночок вплетемо ще одну квіточку. Подивіться, який він став пишний та красивий. Але все-таки чогось не вистачає? Чого?
– Стрічок.
– Мандруючи територією України, ми ще раз переконалися, що наша держава …
Вчитель прикріплює стрічки до віночка, на яких написані епітети до слова Україна: мальовнича, рідна, мелодійна, дивовижна, єдина…
III. Підсумок уроку.
Вчитель
Саме ви, діти, – майбутнє нашої держави. Тож своїми знаннями, працею, здобутками збагачуйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, шануйте свій народ і нашу солов’їну мову.
МИ – ЄДИНА КРАЇНА! Незважаючи на усі негаразди, ми прагнемо одного – спокою, миру та чистого блакитного неба над головою.

(Звучить молитва за Україну)



Немає коментарів:

Дописати коментар